Список доповідей

Український Семінар з Фундаментальної Фізики

 

1. Поєднання квантової гравітації та фізики елементарних частинок: чому і як?

Проф. Астрід Айхгорн (Центр з космології та феноменології фізики елементарних частинок, Університет Південної Данії, м. Оденсе, Данія)

23 березня 2023, 17:00 за київським часом

Анотація: Нові теорії квантової гравітації необхідно перевіряти, зіставляючи їх із даними спостережень. Я стверджую, що це можна зробити, досліджуючи взаємодію квантової гравітації з матерією як у Стандартній моделі, так і за її межами. У той самий час взаємодія з квантовою гравітацією може дати пояснення деяких загадок фізики елементарних частинок. Наприклад, вільні параметри Стандартної моделі можуть стати обчислюваними з перших принципів квантової теорії гравітації та матерії. Як другий приклад, величезну кількість феноменологічних моделей темної матерії можна звести до невеликої низки можливостей, що дають нам уявлення про природу темної матерії. Щоб проілюструвати ці ідеї, я представлю теорію асимптотично безпечної квантової гравітації з матерією та розгляну докази того, що вона може мати пояснювальну силу у Стандартній моделі та за її межами.

Запис на YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=8NcnYVHU_g4

2.Космологія як інструмент фундаментальної фізики

Проф. Тамара Девіс (Школа математики і фізики, Університет Квінсленда, м. Брисбен, Австралія)

27 квітня 2023, 17:00 за київським часом

Анотація: Останні кілька десятиліть є золотим віком для спостережної астрофізики та космології, коли потужність сучасних телескопів все більш детально розкриває дивовижні особливості нашого Всесвіту. Від пояснення таємниць темної матерії та темної енергії до вимірювання маси нейтрино та розуміння ядерної фізики через гравітаційні хвилі – все це належить до предмету сучасної астрофізики, яка нині є ключовим інструментом у вивченні фундаментальної фізики. У своїй доповіді Тамара Девіс зробить огляд основних методів, за допомогою яких астрофізики розширюють межі відомого у фізиці, та обговорить проблеми (неузгодженості), що виникають між різними космологічними спостереженнями.

Запис на YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=fbrQeVIEHhs

3. Пошук високочастотних гравітаційних хвиль за допомогою аксіонних галоскопів

Др. Валерія Домке (ЦЕРН, м. Женева, Швейцарія)

25 травня 2023, 18:00 за київським часом

Анотація: Гравітаційні хвилі спричиняють коливні електромагнітні ефекти у присутності зовнішніх електричних та магнітних полів. У своїй доповіді Валерія Домке обговорить ці явища, приділяючи особливу увагу новій інтерпретації результатів, отриманих за допомогою аксіонних галоскопів на основі LC-схем із зосередженими елементами, які досліджують гравітаційні хвилі в частотному діапазоні 100 кГц – 100 МГц. Вимірювання з експериментів ABRACADABRA та SHAFT уже встановлюють обмеження на гравітаційні хвилі, хоча їх чутливість є ще досить слабкою. Однак чутливість таких інструментів до гравітаційних хвиль стрімко зростає зі збільшенням об’єму – значно швидше, ніж чутливість до аксіонів – а тому в майбутньому очікується досягти швидкого прогресу. Валерія Домке обговорить можливості майбутніх експериментів, акцентуючи увагу на програмі DMRadio.

Запис на YouTube: https://youtube.com/live/GJdjXcTDDs8

4. Дослідження нової фізики на рубежі масивів таймінгу пульсарів

Проф. др. Кай Шмітц (Університет Мюнстера, м. Мюнстер, Німеччина), колаборація NANOGrav

23 листопада 2023 року, 17:00 за київським часом

Анотація: Колаборації масивів таймінгу пульсарів по всьому світу нещодавно оголосили про переконливі докази того, що низькочастотні гравітаційні хвилі пронизують весь наш Всесвіт, тобто існує стохастичний фон гравітаційних хвиль, який досягає нас з усіх напрямків і увесь час. Це проривне досягнення має важливі наслідки для астрофізики, оскільки сигнал гравітаційно-хвильового фону, якщо він справжній, швидше за все походить від космічної популяції надмасивних чорних дір, що обертаються одна навколо одної в центрах галактик. Однак, як буде показано у цій доповіді, нові дані з масивів таймінгу пульсарів також становлять великий інтерес для спільноти фізики високих енергій, оскільки вони дозволяють досліджувати широкий спектр моделей фізики елементарних частинок раннього Всесвіту, які передбачають генерацію космологічного гравітаційно-хвильового фону під час Великого Вибуху. У цьому сенсі дані масивів таймінгу пульсарів відкривають нове вікно в ранній Всесвіт і дозволяють фізикам елементарних частинок обмежити сценарії нової фізики за межами Стандартної моделі при надзвичайно високих енергіях. У доповіді буде здійснено огляд цих пошуків нової фізики на рубежі масивів таймінгу пульсарів і виокремлено кілька космологічних сценаріїв, які підкреслюють актуальність спостережень масивів таймінгу пульсарів для фундаментальних проблем, таких як темна матерія, маси нейтрино та асиметрія матерії й антиматерії у Всесвіті. Нарешті, буде зроблено короткий огляд майбутніх вимірів, які можуть допомогти відрізнити сигнал гравітаційно-хвильового фону астрофізичного походження від сигналу, що походить з Великого Вибуху.

Запис на YouTube: https://youtu.be/gXkkyqbn08k?feature=shared