Головна > Подати заявку на конкурс > Поширені запитання

Поширені запитання

Хто може бути учасником конкурсу?

Учасниками конкурсу можуть бути юридичні особи будь-якої форми власності.  Одна особа може бути науковим керівником лише в одній заявці, поданій на цей конкурс. Наукова група може складатися з науковців, які представляють одну установу (організацію), а також із науковців, які працюють в різних установах (організаціях). 

Які вимоги висуваються до керівника та виконавців конкурсу?

Науковий керівник та принаймні один виконавець проєкту повинні мати науковий ступінь, наукові публікації у періодичних виданнях, що індексуються Scopus та/чи WoS, та/або наукові монографії (для суспільно-гуманітарних наук) у відповідній галузі знань.

Одна особа може бути науковим керівником лише в одній заявці, поданій на цей конкурс.

Якою нормативною базою керується НФДУ при здійсненні конкурсного відбору проектів?

Конкурсний відбір здійснюється  відповідно до Порядку конкурсного відбору та фінансування Національним фондом досліджень України проєктів із виконання наукових досліджень і розробок.

Які терміни виконання проекту?

  • проєкти з терміном виконання в 2020 р. 
  • проєкти з терміном виконання в 2020-2021 рр.

За якими критеріями здійснюється оцінювання проєктів?

  • якість запланованого дослідження;
  • значущість проєкту для подальшого розвитку науки/ техніки/ технологій/ суспільства відповідно до спрямування проєкту;
  • якість і реалістичність запропонованого плану виконання проєкту;
  • науковий доробок виконавців проєкту.

Які підстави для відхилення проєкту?

  • учасником конкурсу подано неповний пакет документів;
  • у заявці відсутня передбачена умовами конкурсу обов’язкова інформація;
  • учасником конкурсу подано недостовірну інформацію.

В який спосіб подаються проєкти на конкурс?

Заявка для участі в конкурсі проєктів подається науковим керівником проєкту   шляхом заповнення форми заявки, наведеної в умовах конкурсу на офіційному веб-сайті Фонду (https://nrfu.org.ua//).

Для подання заявки науковий керівник та виконавці проєкту мають пройти процедуру попередньої реєстрації на офіційному веб-сайті Фонду (https://grants.nrfu.org.ua). Реєстрація вважається завершеною після заповнення всіх наведених в анкеті полів.

Надсилання заявки для участі в конкурсі можливе лише після її повного заповнення та підписання науковим керівником проєкту з використанням КЕП.

Детальний опис та поради  з реєстрації в автоматизованій системі «Конкурс проєктів НФДУ» наведена в Керівництві з реєстрації (https://nrfu.org.ua//we-invite-experts-to-cooperate/registration-guide/).

Чи може учасник конкурсу відкликати поданий проект?

Учасник конкурсу має право відкликати заявку до закінчення кінцевого терміну її  подання, для чого науковий керівник проєкту звертається до адміністраторів системи за допомогою електронної пошти support@nrfu.org.ua.

Які документи подаються разом із заявкою на конкурс?

До заявки (в електронному вигляді) додаються: 

  • згода авторів (виконавця(ів) проєкту на його виконання (для чого проставляється відмітка через особистий кабінет автора (виконавця) з використанням КЕП);
  • згода керівника організації на виконання проєкту (сканована копія згоди за підписом керівника установи в форматі PDF);
  • згода керівника(ів) організації субвиконавця(ів) проєкту (у разі залучення) на участь у його реалізації (сканована копія згоди за підписом керівника установи в форматі PDF).

В який спосіб здобувачі отримують інформацію про результати конкурсу?

Інформація про результати конкурсу розміщується на офіційному веб-сайті.

Учасникам конкурсу надсилається електронною поштою текстове обґрунтування оцінок, отриманих проєктом за результатами наукової і науково-технічної експертизи.

Як отримати кваліфікований електронний підпис (КЕП)?

Такий підпис можна отримати он-лайн

  • Кваліфікований надавач електронних довірчих послуг “АЦСК органів юстиції України” має головний офіс у місті Києві та пункти обслуговування в обласних центрах України.

Адреси та режим роботи пунктів обслуговування знаходяться на сайті АЦСК за посиланням: https://ca.informjust.ua/contacts

Допомога користувачам та відповіді на основні питання можна знайти за посиланням: https://ca.informjust.ua/faq

  • Послуга отримання КЕП для клієнтів ПриватБанку

Отримати КЕП можна за посиланням: 
https://acsk.privatbank.ua/key

Докладну інструкцію можна знайти за посиланням: https://education.zakupki.prom.ua/yak-fizichniy-osobi-otrimati-elektronniy-tsifroviy-pidpis-etsp/

Ідентифікація через ID.GOV.UA

Користувачі системи, які виконали реєстрацію у Системі за допомогою e-mail і вже мають власний кабінет, мають пройти ідентифікацію свого профілю через сервіс id.gov.ua. Для цього користувачі повинні перейти за відповідним посиланням у своєму власному кабінеті. Етап, на якому система запропонує користувачу пройти ідентифікацію відрізняється для наукових керівників проєкту (тих, хто створив заявку) і співавторів заявки (тих, хто приєднується до заявки).

Ідентифікація профілю наукового керівника

Після створення заявки науковй керівник проєкту може пройти процедуру ідентифікації за лінком, який можна знайти у розділі “Підписати і надіслати”. Для цього у системі id.gov.ua можна скористатись будь-яким із сервісів: КЕП, BANK ID або MOBILE ID.

УВАГА! Виходити зі свого профілю і повторно реєструватись через сервіс id.gov.ua не потрібно! Така дія створить нового користувача!

Ідентифікація профілю співавтора проєкту

Для науковців, які планують бути співавторами заявки, створеної іншим користувачем системи (науковим керівником проєкту), ідентифікація профілю відбувається ПІСЛЯ отримання ними відповідного гіперлінку від наукового керівника (див. розділ “Виконавці” даного керівництва). Для цього у системі id.gov.ua можна скористатись будь-яким із сервісів: КЕП, BANK ID або MOBILE ID.

УВАГА! Виходити зі свого профілю і повторно реєструватись через сервіс id.gov.ua не потрібно! Така дія створить нового користувача!

Хто може бути експертом фонду?

Експертом Фонду може стати визнаний український чи іноземний вчений у відповідній галузі, який має науковий ступінь, наукові публікації, досвід
дослідницької діяльності у сфері, що змістовно наближена до тематики проекту з виконання наукових досліджень і розробок, до наукової і науково- технічної експертизи якого залучений, та несе персональну відповідальність за достовірність і повноту аналізу, обґрунтованість рекомендацій відповідно до вимог завдання щодо проведення експертизи (підпункт 4 пункту 3 Порядку конкурсного відбору та фінансування Національним фондом досліджень проектів з виконання наукових досліджень і розробок, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 27 грудня 2019 р. № 1170).

Хто може бути включеним до списку експертів?

До списку експертів Фонду можуть бути включені науковці, які виявили бажання виступати експертами Фонду та пройшли необхідну процедуру реєстрації на офіційному веб-сайті Фонду (рубрика «Запрошуємо експертів до співпраці»).

ВАЖЛИВО! Реєстрація науковця як експерта Фонду не позбавляє науковця можливості подання на конкурсний відбір проекту, в якому він є науковим керівником або виконавцем. В такому випадку науковець не буде залучатися до експертизи проектів у цьому конкурсі.

В який спосіб можна долучитися до експертів Фонду?

Долучитися до експертів Фонду можна заповнивши анкету експерта на офіційному сайті Фонду за посиланням: https://grants.nrfu.org.ua/

Чи оплачується робота експерта?

До експертизи проєктів експерти залучаються як на безоплатній основі, так і з забезпеченням оплати проведення експертизи проектних пропозицій.

Скільки часу має експерт на проведення експертизи проектної
пропозиції?

Експертиза заявок здійснюється експертами протягом п’ятнадцяти календарних днів із дати надходження заявки. В який спосіб експерт має надавати звіт про результати експертизи? Кожен експерт надає чисельні оцінки за всіма критеріями оцінювання проектів та письмове обґрунтування таких оцінок, висновки та рекомендації.

Що може бути підставою для відмови у залученні експерта до
проведення експертизи проекту?

– наявність родинних та сімейних зав’язків з особами, які входять до складу виконавців проекту (далі – організація, що є учасником конкурсного відбору);
– працевлаштування в організації, що є учасником конкурсного відбору (протягом останніх трьох років перед днем оголошення конкурсу);
– членство у наглядових або контролюючих органах в організації, що є учасником конкурсного відбору (протягом останніх трьох років перед днем оголошення конкурсу);
– перебування експерта у ролі наукового керівника одного з виконавців проекту або наявність серед виконавців проекту особи,що була науковим керівником в експерта або у члена комісії конкурсу (протягом останніх трьох років перед днем оголошення конкурсу);
– наявність спільних наукових публікацій з одним із виконавців проекту, або участь у спільних наукових проектах (протягом останніх трьох років перед днем оголошення конкурсу);
– інше близьке наукове чи комерційне співробітництво;
– інша пряма наукова чи комерційна конкуренція.

Якими основними принципами керуються експерти при оцінюванні проектів?

Основними принципами розгляду та експертизи проектів є:
– максимальна відкритість і прозорість;
– незалежність та об’єктивність наукової та науко-технічної експертизи проектів із виконання наукових досліджень і розробок;
– компетентність і об’єктивність осіб, що проводять експертизу;
– врахування світового рівня науково-технічного прогресу;
– відповідальність за достовірність і повноту аналізу, обґрунтованість рекомендацій експертизи;
– повага і дотримання авторських та суміжних прав, а також принципів наукової етики;
– дотримання засад доброчесної конкуренції;
– запобігання конфлікту інтересів під час розгляду та проведенні експертизи проектів із виконання наукових досліджень і розробок.

Як проходить розгляд та експертиза заявок?

Розгляд та експертиза заявок проводиться відповідно до пунктів 19 – 26 Порядку конкурсного відбору, Порядку розгляду та експертизи проектів, а також згідно з визначеними Науковою радою Фонду в рішенні про проведення конкурсу положенням про Комісію конкурсу та умовами Конкурсу. Комісія конкурсу протягом п’яти робочих днів з дати закінчення строку подання заявок здійснює їх попередній розгляд щодо відповідності критеріям, визначеним науковою радою Фонду. У разі відповідності заявки вимогам комісія конкурсу не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів надсилає експертам проект для проведення наукової і науково-технічної експертизи. До початку експертизи експерт має надати згоду на проведення експертизи та задекларувати відсутність конфлікту інтересів шляхом підписання заяви за встановленою формою. Експертиза заявок здійснюється експертами протягом п’ятнадцяти календарних днів з дати надходження заявки від комісії Конкурсу, за результатами якої складається висновок експерта та надсилається комісії Конкурсу. Комісія конкурсу на своєму засіданні, за результатами наукової і науково-технічної експертизи проекту, формує рейтинговий список проектів із зазначенням інформації щодо їх чисельного оцінювання ( від найбільшого значення до найменшого ).

Чи оприлюднюються результати оцінювання проектів?

Після затвердження Науковою радою рішення про затвердження результатів конкурсу, переліку проектів, що рекомендуються до реалізації за рахунок грантової підтримки Фонду, та обсягів їх фінансування оприлюднюється дирекцією Фонду на офіційному веб-сайті Фонду https://nrfu.org.ua/ не пізніше п’яти робочих днів після ухвалення такого рішення.

 

Конкурс “Наука для безпеки і сталого розвитку України”


  1. Чи можуть бути залучені студенти в команду?

Колектив може складатися з науковців, які представляють одну установу (організацію), а також із науковців, які працюють у різних установах (організаціях). Одна фізична особа не може бути представленою більше ніж в одній заявці, поданій на цей конкурс. Студент не може бути залучений до проєкту.

  1. Чи можна здійснити модернізацію існуючого обладнання для виконання проєкту?

Так, якщо це обладнання буде використовуватись для реалізації проєкту.

  1. У скількох проєктах може брати участь одна особа?

Одна фізична особа не може бути представлена більше, ніж в одній заявці, поданій на цей конкурс. Одна фізична особа не може бути представлена більше, ніж у двох проєктах, які є переможцями у конкурсах Фонду та фінансуються за рахунок грантової підтримки Фонду.

  1. Чи можна закупати кондиціонери в робочі приміщення виконавців?

Усі видатки повинні бути пов’язані виключно з реалізацією проєкту, з його науковою складовою. Кошти грантонадавача не можуть бути використані на покращення умов праці грантоотримувача.

  1. Чи може одна особа бути виконавцем одного проєкту і залучатися як субвиконавець тимчасово до виконання іншого?

Ні, одна особа може бути залучена лише у складі одного колективу, що працює над проєктом.

Ні, експлуатаційні витрати повинні бути пов’язані з реалізацією проєкту.

  1. До яких витрат можна віднести придбання ліцензії програмного забезпечення?

До статті витрат “Інші витрати”.

  1. Чи буде оголошено в цьому році ще один конкурс проєктів?

Так, слідкуйте за новинами на сайті та на офіційній сторінці Фонду у Facebook.

  1. Чи можуть бути включені в команду науковці з європейських університетів?

Членом команди дослідників може бути вчений за умови, якщо він не працює за кордоном за основним місцем роботи та не отримує заробітну плату більше 3-х місяців упродовж одного року.

  1. Чи можна віднести поточний ремонт в експлуатаційні витрати?

Ні, поточний ремонт не відноситься до експлуатаційних витрат, пов’язаних із реалізацією проєкту.

  1. Як процедура тендерної закупки програмного забезпечення у фірми за кордоном?

Згідно з чинним бюджетним законодавством України. Рекомендуємо на етапі формування заявки звернутись до відповідних структурних підрозділів Вашої установи/організації.

  1. Чи можна при реєстрації для аспірантів вказувати публікації наукового керівника?

Так, можна за умови відсутності особистої публікації самого аспіранта. Тоді у CV аспіранта зазначається цей факт.

  1. Чи може бути експертом особа, яка була експертом минулого року?

Так, може.

  1. Договір із організацією-субвиконавцем має бути оформлений уже на момент подання заявки чи може бути оформлений пізніше, до моменту оформлення договорів?

Договір із субвиконавцем укладається після підписання договору з переможцями конкурсу про надання грантової підтримки.

  1. Чи є обмеження щодо форми оплати праці виконавців проєкту та допоміжного персоналу (лише оплата праці згідно з тарифною сіткою, премією, договором ЦПХ тощо)?

Оплата праці наукового керівника та виконавців проєкту визначається відповідно до чинного законодавства України та діючої системи оплати праці в установі учасника конкурсу/грантоотримувача з врахуванням обсягу та складності виконуваних завдань та має бути обґрунтуваною. При плануванні витрат на оплату праці необхідно враховувати методичні рекомендації щодо планування витрат за заявкою на одержання грантової підтримки та договором про виконання наукового дослідження і розробки за рахунок грантової підтримки Національного фонду досліджень України. Крім того, існує обмеження у випадку, коли керівник або виконавець є задіяним у реалізації більш ніж одного проєкту, які фінансуються НФДУ: сукупна щомісячна оплата праці не може перевищувати 10 мінімальних заробітних плат в Україні, установлених на початок року, в якому здійснюється відповідна виплата.

  1. Чи можуть в складі команди бути технічні помічники, які не зареєстровані на сайті НФДУ? Чи такі помічники обов’язково мають бути в складі команди?

Умовами цього конкурсу не передбачається залучення допоміжного персоналу (технічні працівники) без зазначення їх даних. Усі виконавці мають бути зазначені у заявці. Окрім цього, подавати заявки на одержання грантової підтримки (заявка) мають право колективи авторів проєкту (науковий керівник та виконавці) у складі від 3 до 10 дослідників. Колектив може складатися з науковців, які представляють одну установу (організацію), а також із науковців, які працюють у різних установах (організаціях).

  1. Чи повинні субвиконавці реєструватися у системі і долучатися до заявки? Чи достатньо лише згоди організації субвиконавця у заявці?

До заявки додається згода організації субвиконавця. Виконавці проєкту, які працюють в організації-субвиконавці, індивідуально долучаються до заявки.

  1. Чи можна буде за кошти проєкту придбати комп’ютерну техніку?

Так, якщо її експлуатація безпосередньо пов’язана з реалізацією проєкту.

  1. Які є терміни етапів?

Етапи реалізації проєктів будуть визначені у процесі підписання договірної документації. Початок фінансування проєктів-переможців планується з березня 2022 року. Закінчення реалізації проєктів-переможців – грудень 2022 року. Рекомендуємо планувати два етапи тривалістю 4,5 місяці кожен (після кожного з проміжних етапів передбачається період прийняття звітності протягом двох тижнів кожен).

  1. Чи входять до 10 мінімальних зарплат надбавки за вчене звання та науковий ступінь?

Рекомендований максимальний розмір щомісячної оплати праці наукового керівника становить 10 мінімальний заробітних плат в Україні, встановлених на початок року, в якому здійснюється відповідна виплата. Він включає всі надбавки та доплати.

  1. Чи всі статті витрат може планувати субвиконавець?

Усі, крім статей витрат “Обладнання та устаткування”, “Витрати на виконання проєкту субвиконавцем” та “Інші витрати”.

  1. Чи можна планувати проведення конференцій і до якої статті витрат їх віднести?

Так, якщо витрати на проведення конференції безпосередньо відносяться до реалізації проєкту. Стаття витрат “Інші витрати”.

  1. Технічне обслуговування офісної техніки, зарядка картриджів, придбання паперу для бухгалтерської-фінансової служби можна віднести до експлуатаційних витрат?

Ні. Непрямі витрати – витрати, які прямо не пов’язані з проведенням НДР, але є необхідними для забезпечення повноцінного виконання НДР, які не можуть перевищувати 15% від загального обсягу статті витрат «Прямі витрати». До таких витрат можуть входити:

– оплата комунальних витрат, пов’язаних з виконання НДР;

– оплата експлуатаційних витрат, пов’язаних з виконання НДР;

– оплата праці та нарахування на оплату праці персоналу, зокрема, працівників фінансових служб, працівників юридичних служб тощо, які будуть задіяні в обслуговуванні договору про виконання наукового дослідження і розробки за рахунок грантової підтримки. Такі витрати можуть становити не більше 30% від загального обсягу статті витрат «Непрямі витрати».

Обсяг статті витрат «Непрямі витрати» має бути обґрунтованим.

  1. Чи потрібно між етапами планувати час на перевірку  Фондом документації?

Так, зазвичай термін перевірки складає 14 календарних днів після завершення кожного з проміжних етапів.

  1. Чи має бути якесь мотиваційне пояснення-обґрунтування для закупівлі того чи іншого обладнання на етапі подання заявки чи заключення договору?

Так, обґрунтування обов’язково повинно бути у заявці на участь у конкурсі.

  1. До яких витрат можна віднести закупівлю ліцензії програмного забезпечення?

Якщо програмне забезпечення не купується разом із обладнанням, стаття “Інші витрати”.

  1. Чи можна закладати у витрати публікацію у закордонному виданні?

Так, якщо ці публікації пов’язані з реалізацією проєкту.

  1. Якщо на оплату праці бухгалтера чи економіста можна запланувати не більше 30% від загального обсягу статті витрат «Непрямі витрати», а непрямі витрати не можуть перевищувати 15% від загального обсягу статті витрат «Прямі витрати», то оплата праці бухгалтера чи економіста буде становити 4,5% від загального обсягу «Прямих витрат»?

Так.

  1. Чи можна виконавців (окремих осіб) залучати до виконання лише окремих завдань, а не працевлаштовувати на весь період виконання проєкту?

Так, можна. Ця інформація має бути зазначена в детальному описі проєкту.

  1. Як можна точно за три роки визначати цінові пропозиції на обладнання і матеріали (ціни, номенклатура міняється, інфляція…)? Чи це потрібно при подачі заявки? Чи вже при оформленні договорів на кожен рік?

При подачі заявки вказуються прогнозовані ціни на обладнання та матеріали з урахуванням інфляції.

  1. Чи є форма договору із субвиконавцем?

Встановленої форми договору із субвиконавцем Фонд не надає. Такий договір заключається за формою, передбаченою конкретною установою/організацією, яка стає переможцем конкурсу.

  1. Чи можна до непрямих витрат включати працівників, що відповідають за тендерні процедури?

Можна включати оплату праці таких працівників.

  1. Чи можна включати в статтю “Інші витрати” корм для тварин?

Ні, “корма для тварин” відносять до статті витрат “Матеріали, необхідні для виконання робіт, крім обладнання та устаткування”, якщо вони безпосередньо пов’язані з реалізацією проєкту.

  1. Чи включаються до непрямих витрат 30 % на оплату праці нарахування 20 %?

Так, включаються.

  1. Чи можливе придбання обладнання без тендеру? Тендери можуть зайняти значну частину фінансового року.

Закупівля обладнання здійснюється відповідно до бюджетного законодавства України. Рекомендуємо звернутись до працівників, які відповідають за проведення закупівель у Вашій установі/організації.

  1. Де можна буде подивитись запис вебінару?

На ютуб каналі Фонду: https://www.youtube.com/watch?v=EwQzwBgfqAI

  1. Що входить до експлуатаційних витрат у статті “Непрямі витрати”?

Оплата експлуатаційних послуг, які безпосередньо пов’язані з реалізацією проєкту.

  1. До якої статті витрат віднести видання монографій, проведення конференцій, друк тез конференцій?

До статті “Інші витрати”, за умови, якщо вони безпосередньо пов’язані з реалізацією проєкту.

  1. Якщо виконавцем проєкту є співробітник іншої організації, але він працює над проєктом за договором ЦПХ в організації-виконавці, то чи можна такій людині відшкодувати витарати на відрядження?

Укладення договорів цивільно-правового характеру знаходиться в межах компетенції організації-виконавця.

  1. Чи роботу фінансиста необхідно зазначати на етапі подачі заявки із зазначенням прізвищ? Чи обов’язково зазначити прізвища у звіті?

Прізвищ не потрібно вказувати.

  1. При необхідності залучити до заявки особу, для оформлення тендерної документації закупівель і беручи до уваги, що це є єдиними непрямими видатками. Виходить що таке залучення є неможливим через відсоткове обмеження?

Оплата праці працівників фінансових служб буде становити 4,5% від загального обсягу статті витрат “Прямі витрати”.

 

 

Архів питань за попередніми конкурсами 2020 року – поширені запитання (архів).