16 липня 2024 року представники Федерального міністерства освіти та досліджень Німеччини (нім. Bundesministerium für Bildung und Forschung, BMBF) провели спеціальний онлайн-захід в рамках інституційної підтримки Національного фонду досліджень України (НФДУ).
У заході взяли участь співробітники дирекції, а також члени наукової та наглядової рад НФДУ. У якості спікерів виступили представники відділів координації з питань інноваційної та трансферної політики, стратегії майбутніх досліджень та інновацій; політичних питань, діджиталізації та передачі даних; координації фундаментальних питань освіти та досліджень BMBF, а також спеціалісти Агентства з управління проєктами Німецького аерокосмічного центру (нім. DLR Projektträger).
Захід було організовано з метою огляду німецької системи фінансування досліджень та розробок, а також обміну досвідом та кращими практиками грантового фінансування дослідницьких проєктів.
Учасники заходу розглянули низку важливих питань, які включали:
- Огляд дослідницького ландшафту Німеччини: представники BMBF надали детальну інформацію про структуру та функціонування науково-дослідних установ Німеччини, а також про основні напрями наукових досліджень, які фінансуються на державному рівні.
- Системні та стратегічні принципи розподілу федерального фінансування: було представлено принципи та механізми розподілу фінансування між різними науковими установами та дослідницькими проєктами.
- Визначення пріоритетів для різних видів досліджень: обговорювалися критерії та методи визначення пріоритетних напрямків досліджень, які отримують фінансову підтримку, з урахуванням як національних, так і глобальних викликів.
- Специфіка розробки програм та конкурсів: учасники заходу дізналися про процеси розробки та впровадження програм фінансування, а також про організацію конкурсів дослідницьких та інноваційних проєктів.
- Особливості відбору, фінансування, моніторингу та звітності за проєктами: було представлено підходи до відбору кращих проєктів, механізми їх фінансування, а також системи моніторингу та звітності для забезпечення ефективного використання коштів.
Розробка спільного конкурсу DFG-НФДУ
Крім того, до заходу долучились представники Німецького дослідницького фонду (нім. Deutsche Forschungsgemeinschaft, DFG). Вони надали детальну інформацію про структуру та місію установи-партнера, програми фінансування, процедури оцінювання проєктів та діяльність DFG на підтримку України.
В результаті перемовин та консультацій, що відбувались між представниками НФДУ та DFG протягом останніх місяців, вже розпочато процес розробки умов спільного конкурсу DFG-НФДУ за фінансової підтримки німецького фонду. Таке посилення співпраці потребує детального вивчення юридичних та регуляторних вимог, глибокого розуміння та координації процесів роботи на всіх рівнях, тому інформація, представлена сьогодні, стала для нас надзвичайно корисною.
Щиро дякуємо нашим партнерам з Німеччини за можливість обміну кращими практиками, а також беззастережну підтримку та готовність співпраці для збереження та розвитку наукового потенціалу України.