18 Серпня 2022 13:47

Учасників бойових дій – тисячі, внутрішньо переміщених осіб – мільйони. Як їм допомогти?

Інтерв’ю з завідувачкою кафедри трудових ресурсів і підприємництва Національного університету водного господарства та природокористування Галиною Міщук ми записували 24 лютого.  На аудіофайлі чітко чути вибухи, які лунають на околицях Києва. Але голос науковиці – чіткий і спокійний.  Вона розповідає про проєкт «Забезпечення соціального захисту учасників АТО/ООС та суспільної інтеграції внутрішньо переміщених осіб в умовах посилення загроз соціальній безпеці», який переміг у конкурсі Національного фонду досліджень «Наука для безпеки і сталого розвитку України». Фінансування проєкту мало початися у березні 2022 року…

Закінчення розмови ми записали кілька днів тому. Запитали у пані Галини: як вона? З якими викликами їй та членам команди довелося зіткнутися за місяці війни?

Дякую, ми тримаємося, – відповідає пані Галина. – Спочатку був шок, у перші тижні весь час стежила за подіями на фронті й чекала хороших новин. Потім зрозуміла: потрібно жити й працювати на перемогу.

У перші ж дні війни чимало викладачів університету стали до лав Збройних сил України. У лютому 2022 року це було зовсім непросто, адже до пунктів запису (територіальних центрів комплектування) стояли кілометрові черги.  «Ми дуже пишаємося нашими колегами!», – з гордістю каже співрозмовниця.

Університет продовжує роботу, триває гаряча вступна пора.  На початку війни в закладі оголосили короткі двотижневі канікули, а потім продовжили роботу дистанційно. «Викладачів і студентів дуже підтримує наш ректор, Віктор Мошинський, – додала пані Галина. –  Ця підтримка, спокій  і віра в перемогу дуже важливі».

Тема  соціального захисту ветеранів – мега важлива!

Під час виконання проєкту заплановано дослідити потреби учасників бойових дій, внутрішньо переміщених осіб (ВПО), та – поведінкові реакції населення щодо цих людей.

Тему проєкту члени команди обрали недаремно. Дослідниці (у цьому науковому колективі тільки жінки) мають друзів, колег і рідних, які були (і є нині) учасниками бойових дій. Виконати це дослідження вони вважають своїм науковим обов’язком. Окрім того, до команди  входить і відома соціологиня Оксана Панькова, яка вимушено переїхала зі сходу країни й знає проблеми ВПО з власного досвіду.

– Дуже сподіваюся на відновлення фінансування, адже результати проєкту важливі й для України, і для інших країн, – зазначає Галина Міщук. – Учасників бойових дій на сьогодні сотні тисяч, а внутрішньо переміщених осіб – мільйони…  Ми повинні бути готові їм допомогти!

Команда має амбітні цілі: зібрати унікальну базу даних, розробити нову методологію оцінки потреб соціального захисту учасників бойових дій. А також – методологію оцінки соціальної інтегрованості внутрішньо переміщених осіб.  На сьогодні такі оцінки існують, але підґрунтям на застарілих підходах, які не враховують потреби людей. Важливо ж з’ясувати: чи вважають люди себе інтегрованими, чи зуміли влитися у громаду, чи доброзичливо їх прийняли на новому місці. «Сподіваємося сформувати методологію, яка ґрунтується на дослідженні поведінки в кризових ситуаціях у майбутньому. Цей науковий інструмент знадобиться і науковцям, і практикам», – наголосила співрозмовниця.

Ще один напрям дослідження – реакція населення щодо переміщених осіб.

– Війна зірвала з місця мільйони людей, і важливо з’ясувати, як їх сприймають у нових громадах, чи готові допомогти, – зазначила Галина Юріївна. – Ми переконані, що взаємовиручка і солідарність є визначальними рисами українців. І все ж, після хвилі переселень 2014-2015 років лише 51 відсоток людей відчували необхідну підтримку. Тому потрібно детально відстежити потреби людей, які переїхали в інші регіони, визначити, чи відповідають цим потребам державні сервіси.

Разом з професійними соціологами дослідниці планують провести масштабне опитування трьох груп людей (ветеранів, ВПО та членів громад, які приймають евакуйованих). «Такого опитування у світовій науці ще не було!, – наголошує пані Галина. – Упевнена, що наші дані стануть в пригоді і органам влади, і місцевому самоврядуванню, і, звісно, науковцям».

Також результати дослідження допоможуть побачити загальну картину соціального забезпечення й відновлення ветеранів та інтеграції ВПО  й – виправити недоліки.

Запитуємо у Галини Юріївни: що б вона порадила науковцям, які планують брати участь у майбутніх конкурсах НФДУ?

– До перемоги в конкурсі ми йшли кілька років, – відповіла вона. – Подавали проєкти в різні інституції, вчилися вигравати закордонні гранти. Сьогодні я розумію, що для перемоги потрібні потужна ідея, наполегливість та – фахова команда. Тому раджу науковцям бути сміливими, і в разі невдачі не зупинятися на півдорозі. З першої спроби зірковий результат не отримати.  Невдача – лише шлях до успіху!

Світлана ГАЛАТА

Інші новини

08 Жовтня 2024

Інфографіка за результатами конкурсу «Наука для зміцнення обороноздатності України»

28 червня 2024 року було визначено переможців за конкурсом «Наука для зміцнення обороноздатності України». Метою конкурсу є фінансування колективних

07 Жовтня 2024

Увага! В Автоматизованій системі «Конкурс проєктів НФДУ» проводяться технічні роботи

Шановні колеги! Національний фонд досліджень України повідомляє, що протягом наступних 48 годин в Автоматизованій системі «Конкурс проєктів НФДУ» (да

04 Жовтня 2024

27-29 вересня у Львові пройшла 11-та технологічна конференція «IT Arena» 2024

27-29 вересня у Львові пройшла 11-та технологічна конференція «IT Arena» 2024, яка зібрала провідних експертів, інноваторів та підприємців у сфері інфор

03 Жовтня 2024

Виконавчий директор НФДУ з робочим візитом відвідала Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського

Національний фонд досліджень України активно сприяє розвитку науки та інновацій, регулярно організовує інформаційно-практичні заходи та підтримує комуні

Сформовано остаточний перелік кандидатів до Наукової ради НФДУ. Ідентифікаційний комітет готуєтся до рейтингового голосування

30 вересня 2024 року завершився термін подачі документів кандидатів до Наукової ради НФДУ. Загалом подалося 66 науковців. Це представники закладів в