29 Вересня 2023 10:19

Коли в китів було чотири лапи

Вчені з’ясовують, як і куди йде еволюція

Дослідження, про яке ми розповімо сьогодні,  науковці відділу еволюційної морфології Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена запланували давно, ще десять років тому.  У 2014 році, коли український зоолог і палеонтолог Павло Гольдін залишив окупований Крим і приїхав до Києва, у відділі вирішили: це дослідження вони обов’язково виконають. Знайдуть фінансування, куплять сучасне обладнання, залучать мультидисциплінарну команду і отримають важливі знання.

Заявку на конкурс Національного фонду досліджень України  «Підтримка досліджень провідних та молодих учених» науковці виписали найретельніше і – перемогли. У цьому році вони планують завершити проєкт  «Цілісність організму ссавців як фактор стійкості при водному та повітряному способах життя (на прикладі скелетних ознак)».

У чому ж суть дослідження?

Як розповів Павло, проєкт вивчає дві групи ссавців – рукокрилих і китоподібних,  які суттєво відрізняються від усіх інших звірів.  «Ми, наприклад, рухаємося у двовимірному просторі, ходимо по землі, ноги у нас знизу, а голова – зверху», – без тіні усмішки пояснив учений.

Кити й кажани в ході еволюції пристосувалися до плавання та польоту і нині діють у тривимірному середовищі. Для цих ссавців «верх» за секунду може стати «низом», і навпаки.  «Вони живуть в середовищі, у якому немає точки опори (і відповідно немає потреби на щось спиратися). У цих умовах організми ссавців змінюються і, в першу чергу, трансформується скелет», – продовжив розповідь науковець.

Інакше кажучи, скелет, повністю чи частково, перестає виконувати опорну функцію. У китів він ніби «звільняється» від обмежень і набуває інших функцій. У кажанів навпаки – скелет стає дуже стійким, але кістки в ньому тонкі та легкі. У кажанів з’явилися крила, у китів –  плавці.  Та й самі ссавці набувають зовсім нових форм, потрібних у новому середовищі.

Метою вчених було зрозуміти: як відбувається процес трансформації, як  різні частини скелета (чи різні кістки у скелеті, чи різні частини однієї й тієї ж кістки)  пов’язані одна з одною.  Як ці зв’язки збільшуються і як зменшуються? А головне – як це все відбувається протягом еволюції? В якому напрямку йде еволюція цих та інших структур?

Робочою гіпотезою науковців було, що на початкових етапах еволюції зв’язки всередині скелета розпадаються, а на наступних етапах «складаються» у щось інше, у нову комбінацію. Звісно, все виявилося набагато складнішим.

В процесі дослідження  вчені розуміли, що еволюцію скелета можна описати за допомогою нової мови, мови інтегрованих систем.

– Для розрахунку спільної еволюції ми взяли точки на поверхні кісток в тривимірному просторі, врахували спільну еволюцію метричних ознак (таких, які можна виміряти лінійкою), оцінили еволюцію анатомічних мереж – конструкцій, в яких скелет представлено у вигляді мережі елементів, і кожна кістка чи зуб є елементом мережі, – продовжив розповідь Павло Гольдін. – В результаті з’ясували, як рухається еволюція ссавців при зміні середовища.

За кошти грантового фінансування науковці придбали три 3D сканери – для сканування об’єктів  малого розміру, середнього і великого. За допомогою цього обладнання вони мають можливість сканувати і череп кажана, і череп кита. Також придбали  ПЛР-машину, яка дає можливість вимірювати експресію генів у організмі.

За допомогою 3D сканерів виконавці проєкту створили чимало 3D-моделей –   і скелетів, і окремих кісток сучасних та викопних ссавців.  Для того, щоб створити ці моделі, вони збирали дані в українських та закордонних музеях.

Величезною удачею Павло Гольдін вважає те, що, попри війну, вдалося зберегти команду. Хоч небезпечних моментів (і для людей, і для цифрового архіву) було чимало. Деяким з виконавців проєкту довелося в останню хвилину  виїхати з їх домівок біля Києва, –  наступного дня ці міста і села було окуповано. Ще один науковець – асистент Павло Отряжий,  виїхав з Харкова і врятував з-під обстрілів  повну версію архіву.

В команді, як і планували, зібрали дуже фахових і вмотивованих науковців. За загальну теорію та «блок кажанів» відповідає відомий вчений, фахівець з морфології та еволюції ссавців Ігор Дзеверін.  Марія  Ґ’хазалі аналізує еволюційні дерева, робить розрахунки швидкості еволюції та займається методологією проєкту. Анатом Карина Вишнякова збирає первинні польові дані для морфологічного і генетичного досліджень. Пані Карина проводить розтини у польових умовах. За словами Павла Гольдіна, це  найбрудніша частина роботи, але без неї – ніяк, адже деякі речі неможливо побачити в музеї чи на фотографії, про них ніде не написано, їх можна лише «знайти руками». Валерія Теліженко і Ксенія Гулак працюють над генетичним дослідженням, а Оксана Верцімаха – над статистичними розрахунками. З учасниками проєкту по різних напрямах співпрацюють й інші українські науковці – Оксана Шатковська, Олександр Ковальчук, Олексій Болдирєв.

Найбільш ранні етапи еволюції китоподібних (коли кити ще мали чотири лапи) вивчає молодий вчений, палеонтолог Світозар Давиденко. Водночас це головний фахівець команди з 3D-технології і 3D-моделювання. «Я радію, що Світозар прийшов до нас як аспірант, а нині він уже PhD. Зростання цього науковця відбувається саме завдяки проєкту», – з усмішкою додав Павло.

Запитую також: які плани має команда на найближче майбутнє, коли проєкт буде закінчено. Співрозмовник відповідає: зібрано величезний масив даних, у цифровому архіві команди понад 4 терабайти інформації. Опрацьовувати її вчені планують і після фінішу проєкту.  Тобто цікавої й важливої роботи, за словами пана Павла – на декілька років. А це значить, що будуть нові гранти і нові відкриття.

Світлана ГАЛАТА

Інші новини

08 Грудня 2023

ІІ НАЦІОНАЛЬНИЙ ФОРУМ З ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ ТА ІННОВАЦІЙ “IP LET FORUM”

На початку грудня відбулась визначна подія року в сфері інтелектуальної власності та інновацій – «IP LET FORUM «INTELLECTUAL PROPERTY: LAW, ECONOMY, TEC

07 Грудня 2023

Інституційна підтримка НФДУ від Шведської дослідницької ради

В рамках інституційної підтримки 5 грудня 2023 року Шведська дослідницька рада (Swedish Research Council, SRC) провела онлайн семінар спеціально для Нац

04 Грудня 2023

УВАГА! 05.12.2023 Національний фонд досліджень України оголосив новий конкурс проєктів «Наука для зміцнення обороноздатності України»!

Раді повідомити про те, що НФДУ оголосив новий конкурс проєктів з виконання наукових досліджень і розробок «Наука для  зміцнення обороноздатності Україн

Продовження співпраці між НФДУ та Асоціацією Science Europe

29 та 30 листопада в Мадриді, Іспанія, відбулась Генеральна асамблея Асоціації Science Europe, що проходила паралельно з 15-м семінаром високого рівня S

01 Грудня 2023

Національний фонду досліджень України в інформаційних заходах INVESTinUA та Manufacturing Day Ukraine

25 листопада 2023 року у м. Київ відбувся Міжнародний інвестиційний форум INVESTinUA. Темою заходу була «Підтримка інклюзивного економічного розвитку в