24 червня у Комітеті з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України було проведено слухання на тему: «Перший рік грантового фінансування Національним фондом досліджень України: проблеми і перспективи»
У слуханнях взяли участь народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, наукових установ, закладів вищої освіти, громадських організацій, експерти.
Голова Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак наголосив, що метою слухань є напрацювання рекомендацій, законодавчих пропозицій, визначення ключових завдань для центральних органів виконавчої влади, НФДУ тощо. Тема слухань є надзвичайно важливою, адже від розвитку науки залежить розвиток економіки держави, її обороноздатність тощо.
Про гостроту питання свідчить величезна кількість звернень, які надійшли від наукових колективів, рад молодих учених та науковців, які представили своє бачення подальшої роботи НФДУ.
Голова комітету зазначив, що НФДУ зробив перші кроки у грантовій підтримці фундаментальних та прикладних досліджень. Для збільшення видатків з Державного бюджету на грантове фінансування науки потрібно зробити висновки щодо успішності роботи фонду в 2020 році та виправити недоліки у роботі. «Ми маємо на меті визначити особливі умови діяльності Національного фонду досліджень, надати йому реальний статус головного розпорядника бюджетних коштів, створити ефективні умови для функціонування установи», – наголосив Сергій Віталійович.
Детальніше про роботу НФДУ розповів його голова Леонід Яценко. Він акцентував, що чимало проблем в діяльності Фонду потребують законодавчого врегулювання. Голова Фонду наголосив, що настав час виконати норму Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і визнати Фонд головним розпорядником бюджетних коштів на планові періоди. Також варто внести зміни до відповідних законів та нормативно-правових актів і визначити особливий статус НФДУ; передбачити можливість розвивати міжнародну співпрацю; передбачити норми оплати праці членів комісій конкурсів Фонду; унормувати питання щодо надання послуг з проведення наукової і науково-технічної експертизи проєктів іноземними науковцями як експертами тощо.
Під час слухань прозвучали також різні пропозиції щодо формування Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій (який, зокрема, обирає наукову раду НФДУ). Зокрема, була висловлена пропозиція квотного формування Наукового комітету (з визначеною кількістю місць від НАН та галузевих академій). Але більшість учасників слухань запропонували залишити нинішню систему, яка виключає конфлікт інтересів, знижує корупційні ризики і забезпечує представництво в Науковому комітету лише кращих вчених.
Парламентський комітет підготував проєкт рекомендацій слухань, до якого учасники зібрання ще два тижні матимуть можливість подати свої пропозиції. Основний лейтмотив рекомендацій – необхідність збереження і розвитку грантового фінансування наукових проектів. Для цього НФДУ має працювати як незалежна установа.