15 травня 2024 року в Дослідницькому фонді Фландрії (FWO) в Брюсселі відбулась Генеральна Асамблея Асоціації Science Europe.
Нагадуємо, що Science Europe є визнаною організацією, яка об’єднує основні державні агенції, які фінансують або виконують наукові дослідження найвищого рівня в Європі. Science Europe підтримує Україну у її протистоянні російській агресії з самого початку повномасштабного вторгнення. Повноправним членом Асоціації Фонд став у 2022 році.
Головною метою проведення Генеральної Асамблеї було прийняття необхідних статутних рішень щодо діяльності асоціації, прийняття нових організацій-членів, а також розгляд звітів та бюджету за 2023-2024 роки. Для затвердження необхідних статутних положень виконавчий директор Національного фонду досліджень Ольга Полоцька взяла участь у голосуваннях та дискусіях, долучившись до засідання онлайн.
Одним із пунктів на порядку денному була дискусія щодо того, які механізми підтримки досліджень подвійного використання можуть та мають бути застосовані в ЄС за наявних геополітичних обставин. Наразі відбуваються активні консультації ЄК із науковою та інноваційною спільнотами щодо побудови стратегічного бачення програм, за якими можливе проведення таких досліджень. Як формувати консорціуми, забезпечуючи при цьому належний рівень захисту отриманих результатів? Як приймати відповідальні рішення, які можуть бути не популярними? Як вирішувати питання морально-етичного характеру? Як не пожертвувати цивільними дослідженнями високого рівня? На ці складні питання намагались відповісти запрошені експерти та представники членів Science Europe.
Крім того, в рамках заходу представники обговорили й інші питання у сфері формування науково-дослідницької та інноваційної політики. Зокрема, представники Національного фонду наукових досліджень Бельгії (FNRS), Дослідницького фонду Фландрії (FWO), Центру енергетичних досліджень Угорщини (HUN-REN EK-CER) та Угорської академії наук (MTA) презентували оновлення пріоритетів та дослідницької діяльності під час головування Бельгії та Угорщини в Раді ЄС у 2024 році.
Окрему увагу було приділено заходам на підтримку України. Представники провідних європейських організацій та установ, що є членами Science Europe, надали оновлену інформацію щодо запущених та майбутніх ініціатив. Ольга Полоцька висловила європейським колегам щиру вдячність за солідарність і зусилля, спрямовані на зміцнення української наукової спільноти та сприяння розвитку науки в Україні.