Відкрите звернення

Відкрите звернення

до Президента України, Прем’єр-Міністра України,

голови Верховної Ради України,
керівників фракцій Верховної Ради України

у зв’язку із планами секвестру державного бюджету на 2020 рік

 

Шановні очільники держави!

Розуміючи важливість мобілізації ресурсів країни для боротьби з наслідками пандемії COVID-19 та розуміючи необхідність відповідних змін до державного бюджету на 2020 рік, ми все ж вважаємо неприпустимими обговорювані в засобах масової інформації пропозиції тотального скорочення ключових статей видатків, що стосуються наукової сфери, зокрема видатків бюджетної програми 2201300 «Забезпечення діяльності Національного фонду досліджень, грантова підтримка наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок» .

Національний фонд досліджень України створений з метою грантової підтримки найкращих науковців країни на конкурсній основі, без будь-яких обмежень щодо відомчої приналежності, з максимально прозорим оцінюванням проєктів з залученням незалежних експертів. Запуск Фонду – це впровадження світових практик найбільш ефективного використання коштів на наукові дослідження. Але, на відміну від світових практик, українська наука хронічно недофінансована, і повсякденним фактом життя для наших науковців є неповні робочі тижні і відпустки за свій рахунок. Відтік кваліфікованих наукових кадрів в останні роки набув нечуваних масштабів – лише з 2016 по 2018 рік загальна кількість дослідників в Україні зменшилася на 37%, ще гіршою є ситуація з відтоком молодих науковців. В таких умовах можливості науковців хоч якось збільшити свою мізерну заробітну плату залежать від наявності конкурсного фінансування – а серед них, зокрема, і ті дослідники, що розробляють українські тести на коронавірус, і ті, що розробляють методи лікування, і ті, від наявності яких в Україні залежатиме, чи буде кому відповідати на наступний природний чи техногенний виклик, що постане перед нами.

«Обнулення» коштів на конкурсну грантову підтримку остаточно поховає надії тисяч науковців на якісь зміни на краще, повністю знівелює розпочаті реформи в науковій та освітній сфері, надішле талановитій науковій молоді потужний сигнал про те, що в Україні вони нікому не потрібні. Наразі, Фонд провів необхідну підготовку до запуску конкурсів, і готовий найближчим часом їх оголосити. Проєкти, пов’язані з поточними викликами, зумовленими пандемією, однозначно отримуватимуть пріоритет. Закликаємо Вас не допустити прийняття рішень, що здатні призвести до незворотної деградації наукової сфери України.