19-20 листопада 2024 року виконавчий директор Національного фонду досліджень України (НФДУ) Ольга Полоцька взяла участь у 16-му Семінарі високого рівня ERA та Осінній Генеральній Асамблеї Асоціації Science Europe, що відбулися в м. Будапешт, Угорщина.
Семінар високого рівня ERA
Основною темою обговорення на Семінарі була конкурентоспроможність європейських досліджень та інновацій у глобальній перспективі. Учасники, серед яких були керівники організацій-членів Science Europe, представники європейських інституцій та національних міністерств, розглянули в рамках заходу такі ключові питання:
- розширення участі країн-членів ЄС та асоційованих країн у дослідницьких програмах Європи;
- зменшення розбіжностей у сфері досліджень;
- посилення впливу науки як інструмента відкритого діалогу;
- впровадження штучного інтелекту у наукову політику для підвищення ефективності європейських досліджень.
Зустріч завершилася підготовкою позиційного документа, який підсумував дискусії та визначив спільні дії, спрямовані на зміцнення європейської дослідницької екосистеми.
Генеральна Асамблея Science Europe
Паралельно з Семінаром високого рівня 20 листопада відбулась Осіння Генеральна Асамблея Science Europe 2024. Метою Асамблеї є залучення організацій-членів до стратегічних дискусій на актуальні для організації теми, а також обговорення майбутньої роботи та курсу Асоціації Science Europe.
Під час Генеральної Асамблеї обговорювалися стратегічні пріоритети Science Europe на 2025 рік, а також відбулись презентації та дискусії на теми:
- ініціативи у сфері відкритої науки;
- оновлення науково-дослідницьких пріоритетів країн, що головують у Раді ЄС;
- затвердження плану роботи, бюджету та членських внесків на 2025 рік.
В рамках Генеральної Асамблеї Ольга Полоцька представила останні оновлення діяльності НФДУ, а також розповіла про виклики та потреби української наукової спільноти. Ольга Полоцька висловила вдячність за постійну підтримку української наукової спільноти в складний для країни час та підкреслила готовність України активно долучатися до спільних міжнародних ініціатив.
Одним з важливих результатів Генеральної Асамблеї стало ухвалення рішення про звільнення НФДУ від сплати членських внесків у Science Europe на 2025 рік. Це рішення стало знаком солідарності європейської спільноти з Україною та підтримки її наукової системи в умовах викликів, спричинених війною. Європейські колеги висловили впевненість, що таке рішення дозволить НФДУ зосередити більше ресурсів на підтримці українських дослідників та активній участі в європейських дослідницьких ініціативах.
Участь у цих заходах є важливим кроком для НФДУ у просуванні українських наукових інтересів у міжнародному дослідницькому просторі. Крім того, залучення до заходів високого рівня Science Europe також сприяє налагодженню партнерських відносин з провідними європейськими організаціями, які визначають майбутнє досліджень та інновацій у Європі.
Такі зустрічі є не лише платформою для обміну досвідом, а й важливим механізмом для посилення інтеграції української науки до європейської дослідницької спільноти.