10 Листопада 2021 09:54

Українська вакцина: про що говорять повідомлення в ЗМІ

З 1 по 3 листопада 2021 року в низці українських ЗМІ з’явилися повідомлення про успіхи розробки української вакцини проти коронавірусу.

В інформаційних повідомленнях, які, зокрема, вийшли на телеканалів «Інтер» та «Україна 24», веб-сайтах «Радіо Свобода», «Подробности», «Ukr.net», «Українська правда», «OBOZREVATEL», «Суспільне. Новини» та «Цензор.нет», йдеться, що випробування української COVID-вакцини, розробленої львівськими науковцями, розпочинаються у Польщі. Її наразі тестують на польських мишах.

У зв’язку з цим сайт Радіо Свобода зазначає: «Торік у вересні Інститут біології клітин НАН України у Львові отримав ґрант близько 10 мільйонів гривень на розробку вакцини від коронавірусної інфекції. Львівські біологи створили продуценти вірусних білків на основі дріжджів. Проєкт, розрахований на півтора року, на стадії завершення. Дослідження проводять у Польщі, бо в Україні немає відповідних лабораторій».

Означена сума коштів на розробку української вакцини від COVID була виділена Інституту біології клітин НАН України Національним Фондом Досліджень України (НФДУ) у рамках реалізації проєкту-переможця конкурсу НФДУ «Розробка вакцини проти  SARS-CоV-2 на основі експресії фрагментів білка S у дріжджів та вивчення імунної відповіді у лабораторних тварин». Науковим керівником проєкту є проф., академік НАНУ, Сибірний Андрій Андрійович.

Відповідно до договору про виконання наукового дослідження і розробки за рахунок грантової підтримки станом на 25 жовтня 2021 року проєкт отримав від НФДУ фінансування в розмірі 7 647 349,89 грн. (загальний обсяг грантової підтримки проєкту складає 9 404 500, 00 грн., із них: на 2020 рік – 3 000 000, 00 грн. і на 2021 рік – 6 404 500, 00 грн.).

За умовами договору грантоотримувач при згадці результатів реалізації проєкту в ЗМІ повинен посилатися на факт грантового фінансування, отриманого від НФДУ. Ця норма не була дотримана у жодному з інформаційних повідомлень, що з’явилися в Інтернет-просторі в означений вище термін.

Звертаємо вашу увагу, що порушення умов договору на одержання фінансування НФДУ є неприпустимим і може бути підставою для припинення виділення коштів.

Наводимо й цитату із повідомлення «Українську вакцину проти ковіду розробили львівські науковці», що вийшло на сайті «Подробности» 1 листопада: «Львівські науковці подали свою розробку на Всеукраїнський конкурс Національного фонду досліджень. Андрій Сибірний, директор Інституту біології клітин, керівник проєкту: Ми сподіваємося, що рецензії будуть позитивні й ми отримуємо грант. Якщо ми не отримаємо, якщо відкинуть, це буде прикро дуже. Ну, знаю які кроки, треба все продумувати, можливо ми будемо безпосередньо звертатися в Кабінет Міністрів».

Мова тут іде про нову заявку на грантове фінансування задля створення нової вакцини, яка, дійсно, подана на один з конкурсів НФДУ і зараз проходить незалежну експертизу.

Утім, у новині «Суспільне. Новини» від 3 листопада йдеться: «Допоки у Польщі тривають дослідження, львівські науковці розробляють ще одну вакцину від коронавірусу. Її хочуть виготовити у вигляді спрею чи таблеток. Над нею біологи працюють уже три місяці», а в репортажі на телеканалі «Інтер» ця вакцина показувалася журналістам як вже готовий препарат, що зберігається в холодильнику.

Відтак, суть нової заявки, поданої на конкурс НФДУ, мета якої окреслена як «створення недорогої пероральної вакцини проти COVID-19», може не збігатися із реальним станом наукової розробки.

Таким чином, не обмежуючи право авторів проєктів щодо популяризації результатів власної наукової праці, НФДУ наголошує на обов’язковості виконання умов договорів на одержання фінансування в частині згадування НФДУ як надавача грантів на проведення наукових досліджень.

НФДУ також наголошує, що рішення про надання грантів ухвалюються виключно на основі результатів незалежної експертизи, і публічні виступи учасників конкурсу не будуть мати жодного впливу на рішення комісії конкурсу та наукової ради фонду.

 

Наукова рада Національного фонду досліджень України

Інші новини

30 Листопада 2021

Вебінар щодо звітності

У п’ятницю 3 грудня о 14.00 НФДУ проводитиме вебінар, де грантоотримувачам будуть запропоновані методичні рекомендації щодо підготовки та подання Фонду

29 Листопада 2021

Всеукраїнська науково-практична конференція «Психологічна підтримка літніх осіб в період карантину»

Сьогодні виконавча директорка НФДУ Ольга Полоцька взяла участь у відкритті Всеукраїнської науково-практичної конференції з іноземною участю «Психологічн

Делегація НФДУ на InnoWeek.Uz-2021

Міжнародний тиждень інновацій InnoWeek.Uz-2021 добіг кінця. За час, проведений у Ташкенті, делегація НФДУ ознайомилась та зібрала для вас цікаві факти

27 Листопада 2021

День пам’яті жертв голодоморів

Вітаємо з Днем заснування Національної академії наук України!