04 Вересня 2023 17:21

На якісні й проривні проєкти, гроші – знайдуться

Які переваги грантового фінансування? Яким має бути співвідношення грантового і базового фінансування?

Публічну дискусію щодо цих питань провели ініціатори проєкту «Дійсна наука» та Платформи «БуДні науки».

У дискусії взяли участь викладачі закладів вищої освіти, вчені з наукових установ, представники Міністерства освіти й науки, Національної академії наук та Національного фонду досліджень України, громадські активісти.

Необхідність збереження базового фінансування заступник Міністра освіти і науки України Денис Курбатов пояснив на прикладі університетів (наукові дослідження в цих закладах фінансуються за кошти конкурсів МОН, НФДУ, міжнародних грантів тощо).  «Якщо в тебе є лабораторія і ти не виграв, наприклад,  конкурс МОН, то 1 січня 2024 року  постане питання: що робити з людьми? Вони класні науковці, але саме в цей момент конкурсного фінансування немає. Тому повинно «включитися» базове фінансування (на 3-5 років). Науковці зможуть продовжити роботу і, водночас, активно подаватися на конкурси, шукати додаткове фінансування», – висловив свою думку Денис Ігорович.

У наукових установах НАН України та галузевих академій, на думку заступника міністра, обсяг конкурсного фінансування має зростати, – щоб колективи, які продукують якісну наукову продукцію, мали більше можливостей залучити кошти за допомогою конкурсного фінансування. «Але повністю відмовитися від базового фінансування не можна», – наголосив Курбатов.

Свою позицію щодо грантового  фінансування висловила й виконавча директорка Національного фонду досліджень України Ольга Полоцька. Вона нагадала, що Фонд – молода грантова установа,  створена за зразком  кращих міжнародних фондів. Фонд надає дуже достойне фінансування, тому «ставки» у конкурсах високі. «Я б не працювала у Фонді, якби не була переконана, що ми надаємо прекрасні можливості. Але за них треба боротися», – наголосила Ольга Олександрівна.

Вона розповіла, що не раз бачила, як «зрівнялівка» демотивує  активних й ініціативних людей.

Для того, щоб найкращі, найспроможніші команди мали можливість отримати гідне фінансування, і було створено Фонд.

Ольга Полоцька зазначила, що Фонд чує критичні зауваження на свою адресу і робить усе, щоб удосконалити свою роботу. «Але хочу наголосити: якщо науковці пропонують ті чи інші зміни – не досить написати про це у соцмережах, потрібно створювати робочі групи, брати участь у громадських обговореннях, вносити пропозиції, комунікувати з органами влади. Тобто потрібно вибудовувати систему діалогу, взаємовідносин і розуміння», – зазначила виконавча директорка.

Ольга Полоцька  розповіла також, що під час вибудовування дизайну ініціативи «Міжнародне багатостороннє партнерство для забезпечення стійкості системи освіти і науки в Україні (IMPRESS-U)», фахівці НФДУ й науковці з європейських наукових фондів  запитували у  колег з Національного наукового фонду США (NSF): яка максимальна сума гранту?  Американці відповідали, що не обмежуватимуть «стелю» фінансування. Зрештою, домовилися і орієнтовну суму визначили. «Американці кажуть: «Якщо будуть якісні, проривні проєкти, і гроші на них – будуть», – наголосила Ольга Олександрівна.

Тобто на першому місці є якість досліджень та актуальність наукових ідей. Проєкти, які подають вчені, мають бути важливими для відбудови країни й розвитку суспільства. На такі проєкти фінансування – знайдеться.

Інші новини

29 Вересня 2023

Коли в китів було чотири лапи

Вчені з’ясовують, як і куди йде еволюція Дослідження, про яке ми розповімо сьогодні,  науковці відділу еволюційної морфології Інституту зоології ім.

28 Вересня 2023

Цифрова Європа: Програма ЄС для посилення стійкості технологічних проєктів під час війни

Українські організації й приватні компанії зможуть розвивати проєкти у сфері цифрових технологій, штучного інтелекту та хмарних послуг разом з міжнародн

Пережити війну, підтримати науку: як продовжуються дослідження в Україні

Як зберегти науку в умовах війни? У нашому світі, де дослідження прогресують так швидко, для українських науковців продовжувати працювати – це питання в

23 Вересня 2023

Встигніть зареєструватись: Swedish-Ukrainian Contact Seminar 2023 (онлайн)

До уваги дослідників та науковців, керівників та команд відділів міжнародної співпраці закладів освіти та наукових установ; інституційних координаторів

22 Вересня 2023

До уваги учасників конкурсу «Кембридж – НФДУ 2022. Індивідуальні гранти на проведення досліджень (розробок) для українських вчених (за підтримки Кембриджського університету, Велика Британія)»

Шановні учасники конкурсу! Наукова рада Національного фонду досліджень України підтримала звернення голови комісії конкурсу (від 21.09.2023, протокол