24 Листопада 2020 18:29

Результати онлайн-брифінгу НФДУ

24 листопада 2020 року у пресцентрі Українського національного інформаційного агентства Укрінформ відбувся онлайн-брифінг за участю Леоніда Яценка, голови НФДУ, Ольги Полоцької, виконавчої директорки НФДУ, та Олексія Колежука, голови Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій при Кабінеті Міністрів України.

Онлайн-брифінг був присвячений важливій для всієї української наукової спільноти події – підбиттю підсумків перших конкурсів, проведених Національним фондом досліджень України (“Наука для безпеки людини та суспільства” та “Підтримка досліджень провідних та молодих учених”). 

Голова НФДУ Леонід Яценко розповів про підготовку, умови проведення конкурсів та особливості експертизи. На етапі підготовки до проведення конкурсів Науковою радою Фонду було розроблено й ухвалено нормативні документи для розмежування функцій та повноважень Наукової ради, конкурсних комісій, експертів та виконавчої дирекції Фонду, а також запроваджено додаткові заходи з дотримання етичних принципів, конфіденційності та запобігання конфлікту інтересів. Принципово важливим стало рішення Наукової ради про використання електронної системи реєстрації експертів, приймання конкурсних заявок і проведення їхньої експертизи.  Завдяки дигіталізації основних конкурсних процесів вдалося успішно провести два конкурси, на які було 931 заявка.

Коментуючи умови проведення конкурсів у 2020 році, Леонід Яценко зазначив, що суттєві зміни в плани Фонду на 2020 рік внесла світова пандемія Сovid-19 і зменшення обсягу фінансування Фонду з 526 420,9 тис. грн  до 300 471,9 тис. грн у зв’язку з секвестром Державного бюджету України. 

Коментуючи особливості експертизи, Голова НФДУ зазначив, що Наукова рада Фонду намагалася мінімізувати можливість будь-якого впливу на результати конкурсів та прийняти такі умови конкурсів, які б максимально відмежували від участі несумлінних науковців та низькоякісні проєкти.

Для проведення кожного конкурсу була створена окрема незалежна комісія, до складу якої було рекомендовано вчених з високою професійною репутацією та довірою  серед наукової спільноти. Члени Наукової ради, наглядової ради та працівники дирекції Фонду не могли входити до складу конкурсних комісій і якимось чином втручатись у їх роботу. 

Порядком проведення експертизи було передбачено, що кожний проєкт мав бути оцінений щонайменше трьома експертами, а проєкти з фінансуванням від 2 млн грн на рік – з обов’язковим залученням принаймні одного закордонного експерта.

Загалом використання експертного підходу до визначення переможців в цілому дозволило провести чесно і відкрито два великі (навіть у масштабі аналогічних світових фондів) конкурси. Виявлені проблеми й недоліки системи проведення конкурсів наразі детально вивчаються науковою і наглядовою радами Фонду.

Ольга Полоцька, виконавча директорка НФДУ, навела статистичні дані за результатами проведених конкурсів

У вересні 2020 року Наукова рада НФДУ затвердила результати конкурсів “Наука для безпеки людини та суспільства” та “Підтримка досліджень провідних та молодих учених”. Переможцями обрано 216 грантоотримувачів, яким у 2020 році надано 255,3 млн грн грантового фінансування для проведення наукових досліджень. Обсяг грантової підтримки та механізми конкурсного відбору є безпрецедентними для України. 

Також виконавча директорка НФДУ окремо надала інформацію щодо проєктів, пов’язаних із боротьбою з COVID-19 та подоланням наслідків пандемії. 

«З огляду на епідемічну ситуацію на початку 2020 року Наукова рада НФДУ ухвалила рішення про необхідність проведення конкурсу “Наука для безпеки людини та суспільства”, спрямованого на розв’язання актуальних проблем безпеки держави в умовах пандемії Сovid-19. Серед 76 проєктів, що стали переможцями конкурсу, 40 – тематично пов’язані з пандемією COVID-19. Важливим є той факт, що такі проєкти не виконуються виключно  у межах медичної або біологічної галузей досліджень, а значна їх кількість має міждисциплінарний характер. Загальний обсяг фінансування таких проєктів склав більш як 200 млн грн, зокрема на 2020 рік – понад 60 млн гривень», – зазначила Ольга Полоцька.

Олексій Колежук, голова Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій при Кабінеті Міністрів України, зазначив, що в цілому підсумки перших конкурсів є позитивними, а перемогу у конкурсах Фонду одержали достойні проєкти. Водночас Наукова та Наглядова ради Фонду почали роботу над удосконаленням порядку проведення експертизи та системою експертизи з метою мінімізації можливих суб’єктивних оцінок експертів.

Серед головних викликів діяльності НФДУ як інструмента державної політики реформ в науковій сфері – недоліки чинного законодавства (наразі Фонд законодавчо може реалізовувати лише один з 10 напрямів грантової підтримки) та недостатній обсяг фінансування конкурсів, який закладено в проєкт Держбюджету-2021.

Переглянути повну версію онлайн-брифінгу можна за посиланням: https://youtu.be/BhnrvH6cSOA

Фото: Укрінформ

Інші новини

20 Листопада 2024

Виконавчий директор НФДУ взяла участь у заходах Science Europe, присвячених зміцненню європейської дослідницької екосистеми

19-20 листопада 2024 року виконавчий директор Національного фонду досліджень України (НФДУ) Ольга Полоцька взяла участь у 16-му Семінарі високого рівня

18 Листопада 2024

Запрошуємо на Український форум відкритої науки (UOSF-2024)

Запрошуємо вчених, викладачів, аспірантів, студентів, а також усіх, хто цікавиться наукою, освітою та академічною доброчесністю, долучитися до Українськ

13 Листопада 2024

Вебінар щодо правил підготовки та подання звітної документації у 2024 році

Шановні грантоотримувачі! Співробітники дирекції Національного фонду досліджень України підготували вебінар щодо правил підготовки та подання звітної

06 Листопада 2024

НФДУ вдруге номінував українських дослідниць до міжнародної бази даних AcademiaNet

З метою підтримки українських науковиць, а також реалізації місії та завдань Національного фонду досліджень України, що передбачають, зокрема, міжнародн

01 Листопада 2024

Практичні аспекти участі у Програмі «Горизонт Європа»: підсумки року діяльності відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ

30 жовтня 2024 року в Києві відбувся навчальний захід «Практичні аспекти участі у Програмі “Горизонт Європа”», приурочений до першої річниці відкриття в