23 Вересня 2022 12:46

Ліси минулого і сучасності

Як почуваються комахи на ділянках, де видобувають бурштин

Керівника проєкту «Ліси минулого та сучасності: систематика, філогенія, фауногенез та збереження різноманіття перетинчастокрилих комах» Олександра Варгу ми знайшли у віддаленому куточку Карпат. Цього літа  науковець,  як і в інші роки, працює «у полі», вивчає життя комах у природних умовах. Щоб дістатися до потрібної ділянки, він п’ятдесят кілометрів їхав на велосипеді,  ще десять ішов вгору пішки.

Олександр Варга – науковий співробітник відділу систематики ентомофагів та екологічних основ біометоду Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України. Разом з колегами він запропонував ідею проєкту, який переміг в конкурсі «Підтримка досліджень провідних і молодих учених», організовував експедиції і сьогодні підтримує «бойовий дух» команди. У колективі – шестеро науковців, троє з них молоді вчені і троє – з іменами світового рівня.

Запитуємо у пана Олександра: чому він подав на конкурс саме цю тему, що дослідники встигли зробити до війни та як почуваються нині?

– Ліси в Україні швидко вирубують, тому потрібно шукати нові аргументи для їх збереження, – відповідає співрозмовник. – Ми ставимо за мету порівняти видове різноманіття перетинчастокрилих комах у природних і порушених лісах Полісся та зрозуміти, які негативні зміни в екосистемі впливають на популяції цих комах. Порівнюємо видове різноманіття перетинчастокрилих і в Карпатах – там, де є вирубки і там, де природний ліс (праліси). Ще одне завдання проєкту – порівняти різноманіття комах у сьогоденні і в минулі епохи (зокрема, завдяки зразкам, які збереглися «законсервованими» у бурштинах). До слова, перетинчастокрилі комахи – це всім відомі бджоли, оси, мурашки, а також їздці, які дуже важливі для регуляції чисельності інших, в тому числі й шкідливих, комах.

Розповідаючи про роботу над проєктом, дослідник багато разів використовує слово «вперше». Наприклад, раніше мало хто з науковців-біологів добирався до районів  Полісся, де видобувають бурштин. А у вивченні стану біоти  на порушених ділянках Олександр і його команда є першопрохідцями.

До речі, щоб потрапити до такого лісу, науковці провели справжню «спецоперацію». Провели переговори з громадою (яка не любить несподіваних гостей) і таки зуміли дістатися до порушених ділянок.

Ці ділянки, за словами вченого, схожі на «поверхню Марсу». Видобувачі бурштину спочатку вирубують ліс, потім копають кількаметрову яму і за допомогою помпи починають вимивати бурштин. Бурштин залягає на різній глибині під поверхнею грунту  і під час вимивання спливає на поверхню. «Викачавши» практично все,  ділянку залишають, і через десяток років вона починає поступово відновлюватися і заростати першою рослинністю…

Саме на таких ділянках вчені встановили пастки Малеза (великі сітки, схожі на загострені терикони). До отвору пастки кріпиться ємність з фіксатором,  раз на тиждень чи два її потрібно замінити та забрати комах, які туди потрапили.  Навколо основної пастки дослідники прилаштували пастки Меріке (тарілочки жовтого кольору з фіксатором, які нагадують квіти і приваблюють комах). Окрім цього науковці закріпили на деревах стаканчики з в’язким фіксатором, що імітує бурштин і порівняли, що потрапляло «в живицю»  35 мільйонів років тому і що потрапляє сьогодні.

Запитую у дослідника: про які зміни у довкіллі можуть «розповісти» комахи?

– Перетинчастокрилі комахи виконують багато ролей у екологічних нішах, вони і запилювачі, і паразити, і хижаки. Значення цих комах у екосистемах складно переоцінити.  Тому перетинчастокрилі  – чудовий індикатор процесів, які відбуваються в лісі, – пояснює науковець. – Якщо на одній ділянці лісу ми виявили певні види, а на іншій їх немає, це може бути «тривожним дзвіночком» про можливі негативні зміни й означає, що потрібно найуважніше проаналізувати, що відбувається в даній локації.

До початку повномасштабного вторгнення росії на нашу землю науковці встигли виконати велику частину проєкту.  А також – закупили обладнання (наприклад, сучасні мікроскопи ) та спорядження для експедицій. Нині команда працює дистанційно, зокрема, опрацьовує дані, готує публікації. За результатами проєкту у міжнародних наукових виданнях  надруковано вже більше  20 статей.

Керівника проєкту війна застала у Польщі, у відрядженні. Навесні він повернувся і продовжив роботу в Карпатах. І він, і його команда сподіваються, що грантове фінансування буде відновлено, території розміновано і в найближчому майбутньому вони продовжать дослідження на Поліссі.

Світлана ГАЛАТА

Інші новини

29 Вересня 2023

Коли в китів було чотири лапи

Вчені з’ясовують, як і куди йде еволюція Дослідження, про яке ми розповімо сьогодні,  науковці відділу еволюційної морфології Інституту зоології ім.

28 Вересня 2023

Цифрова Європа: Програма ЄС для посилення стійкості технологічних проєктів під час війни

Українські організації й приватні компанії зможуть розвивати проєкти у сфері цифрових технологій, штучного інтелекту та хмарних послуг разом з міжнародн

Пережити війну, підтримати науку: як продовжуються дослідження в Україні

Як зберегти науку в умовах війни? У нашому світі, де дослідження прогресують так швидко, для українських науковців продовжувати працювати – це питання в

23 Вересня 2023

Встигніть зареєструватись: Swedish-Ukrainian Contact Seminar 2023 (онлайн)

До уваги дослідників та науковців, керівників та команд відділів міжнародної співпраці закладів освіти та наукових установ; інституційних координаторів

22 Вересня 2023

До уваги учасників конкурсу «Кембридж – НФДУ 2022. Індивідуальні гранти на проведення досліджень (розробок) для українських вчених (за підтримки Кембриджського університету, Велика Британія)»

Шановні учасники конкурсу! Наукова рада Національного фонду досліджень України підтримала звернення голови комісії конкурсу (від 21.09.2023, протокол